Punkt Przedszkolny przy PSP w Mierzynie

                              ul. Welecka 30 72-006 Mierzynie

                             tel. 571-425-646

Mycie rąk, dlaczego to takie ważne

 

Higieny rąk możesz uczyć już półtorarocznego smyka. To nie tylko dobry nawyk, ale przede wszystkim skuteczny sposób uniknięcia chorób.

Przyczyną wielu zakażeń, zatruć pokarmowych, przeziębień czy grypy są wirusy i bakterie przenoszone na brudnych rękach. Wystarczy, że smyk odruchowo potrze nie umytymi rękami okolice nosa, ust czy oczu i już narażony jest na ryzyko infekcji. Zanim mały organizm rozpozna drobnoustroje wytwarzając odpowiednie przeciwciała, infekcja już się rozwija. Dlatego lekarze podkreślają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów obrony przed chorobami jest właśnie mycie rąk.

 

Dawaj malcowi dobry przykład

Dziecko powinno zapamiętać, że musi umyć ręce przed każdym posiłkiem, zawsze po skorzystaniu z toalety (nawet, gdy załatwia się do nocnika), po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami oraz zawsze, gdy ręce się ubrudzą. Pięcio- i sześciolatkowi przypominaj o myciu rąk po kichaniu czy kasłaniu, zwłaszcza, gdy zasłania ręką nos i usta.

 

• Rysunki na korkowej tablicy

Dobrym pomysłem jest powieszenie w widocznym miejscu rysunków przypominających, kiedy myć ręce (takie jakie są w przedszkolu). Możesz je narysować sama albo przykleić gotowe wskazówki. Najlepszym jednak sposobem nauki jest dawanie szkrabowi dobrego przykładu. Maluch wiele czynności przyswaja, obserwując swoich rodziców. Potem bardzo chętnie ich naśladuje. Niech pociecha widzi, że zawsze myjesz ręce przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, po powrocie do domu. Wytłumacz dlaczego to ważne

Maluch musi rozumieć, po co ma myć ręce, zwłaszcza, gdy nie widać na nich brudu. Wytłumacz, że kiedy dotyka rzeczy, na rękach gromadzi się niewidzialny brud, który może usunąć tylko mydło i ciepła woda.

• Eksperyment ze ściereczką

Niektóre dzieci może przekonać stwierdzenie, że dzielny Spiderman zawsze pamięta o myciu rąk, bo to jego tajna broń w walce z zarazkami. Możesz też przeprowadzić z maluchem eksperyment, by lepiej zrozumiał potrzebę higieny rąk. Weź białą ściereczkę, zmocz w wodzie i przetrzyj nią blat stołu, telewizor. Pokaż smykowi, jak ścierka zmieniła kolor z białego na szary. Wytłumacz, że to samo dzieje się z dłońmi, gdy dotykają różnych przedmiotów.

Ćwiczcie razem krok po kroku

By nauczyć się prawidłowo myć rączki, maluch będzie potrzebował twojej pomocy. To, co nam wydaje się bardzo łatwe, dla dwulatka może takie nie być.

• Frajda dla przedszkolaka

Najpierw namoczcie dłonie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, po czym dokładnie je namydlcie. Zachęć, by dziecko robiło "szur-szur" rączkami, aż wytworzy się piana. Sprawisz mu frajdę, gdy pozwolisz samodzielnie spłukać ręce. Kontroluj tylko, czy wykonał to dobrze. Uwaga! Aby całkowicie usunąć zarazki, mycie rąk powinno trwać ok. 30 sekund. Na koniec trzeba wytrzeć ręce starannie ręcznikiem, bo drobnoustroje łatwiej przylegają do rąk wilgotnych.

 

 

Choroby brudnych rąk

Tekst MAGDALENA GIGNAL

Konsultacja: dr PIOTR ALBRECHT

 

Dziecko poznaje świat przez dotyk. Wszystko musi wziąć do ręki, poczuć, a często też posmakować. Niestety, razem z palcami do buzi wędrują bakterie, wirusy i pasożyty.

Afty
Niewielkie, otoczone czerwoną obwódką i szybko pękające pęcherzyki, pozostawiające bolesne, pokryte nalotem owrzodzenie na dziąsłach, języku i błonie śluzowej policzków, to objawy opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, czyli pierwszego w życiu zakażenia wirusem opryszczki. Źródłem jest najbliższe otoczenie dziecka, czyli ktoś z opryszczką wargową. Najbardziej skłonne do zarażenia aftami są ząbkujące niemowlęta, bo ich śluzówka jest rozpulchniona i podatna na zarazki. Czasem wystarczy, że chwycą smoczek, który mama zwilżała we własnych ustach. Aftom często towarzyszy podwyższona temperatura i ogólne osłabienie.
Leczenie: Żeby ulżyć maluchowi, podawaj mu najlepiej płynne jedzenie. Unikaj kwaśnych i słonych produktów. Skuteczny w walce z aftami jest Aphtin. Preparat należy zakraplać do jamy ustnej. U starszych dzieci gojenie przyspieszy płukanie ust płynami odkażającymi (Septosanem, Dentoseptem lub rumiankiem). Afty znikają zwykle po tygodniu, jeśli jednak to nie nastąpi, należy skontaktować się z lekarzem.
Bakteryjne zapalenie jamy ustnej
Objawia się bólem, pieczeniem, swędzeniem i obrzękiem śluzówki wewnątrz buzi. Czasami towarzyszy mu osad na śluzówce i brzydki zapach.
Leczenie: W aptece można kupić bez recepty płyny do płukania ust, preparaty do pędzlowania, aerozole, żele i tabletki do ssania ułatwiające leczenie bakteryjnego zapalenia jamy ustnej. Wystarczy dobrać lek do wieku dziecka.
Tasiemiec
Jedzenie niemytych jagód i poziomek prosto z krzaka może doprowadzić do zakażenia tasiemcem bąblowcowym. To pasożyt przenoszony przez lisy i psy. Do zakażenia może dojść też przez kontakt z zakażonym psem. Jajeczka tasiemca dostają się do organizmu dziecka i tam przekształcają w larwy. Te osadzają się na narządach wewnętrznych. Pasożyt może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, nie wolno go lekceważyć. Objawy choroby mogą być różne - w zależności od umiejscowienia larw (kaszel, ból głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, duszności itp.).
Leczenie: Larwy usuwa się operacyjnie.
Toksokaroza
Wywołują ją glisty kotów i psów. Ich jajami dziecko może się zarazić w piaskownicy albo na placu zabaw, kopiąc w ziemi, do której załatwiają się zwierzęta. Larwy pasożyta osiadają w narządach. Objawy choroby mogą być różne - od bólów brzucha, kaszlu i anemii, po zez i utratę wzroku. Toksokarozę wykrywa się za pomocą badania krwi, a czasem punkcji narządów.

Leczenie: Zwykle odbywa się w szpitalu i jest dość trudne. Leki nie zawsze przynoszą skutek, czasem potrzebna jest operacja.
Lamblioza
Chorobę wywołuje pierwotniak. Zarażonych jest nim prawdopodobnie 70 procent przedszkolaków, jednak dolegliwości - bóle brzucha po jedzeniu, brak apetytu, okresowo biegunka - pojawiają się tylko u nielicznych. Lambliozę wykrywa się przez badanie próbki kału.
Leczenie: Terapia od dwóch do siedmiu dni, zależnie od wybranego przez lekarza preparatu.
Owsiki
Najczęściej na zakażenie tymi pasożytami, żyjącymi w układzie pokarmowym, narażone są dzieci chodzące do żłobka lub przedszkola. Żeby się zarazić, wystarczy bawić się tymi samymi zabawkami z innym dzieckiem - nosicielem pasożyta. To dlatego, że owsiki nocą wypełzają z jelit i składają jajeczka wokół odbytu dziecka, które drapie się, przenosząc jajeczka najpierw na swoje dłonie, a później na zabawki i inne rzeczy, których dotyka. Zakażony malec nie ma apetytu, często się drapie po pupie, ma podkrążone oczy, źle sypia.
Leczenie: Trzeba podać dziecku i innym domownikom (a najlepiej też całej grupie przedszkolnej) przepisany przez lekarza lek i wyczyścić otoczenie - wyprać pościel, wymyć zabawki i meble. Kurację powtarza się po dwóch, a czasem też po czterech tygodniach.
Salmonella
Dziecko może zarazić się salmonellą, jedząc skażone jajka, surowe mięso drobiowe, mleko, majonez, źle przechowywane lody lub biorąc do buzi piasek z piaskownicy, do której mają wstęp koty. Choroba zaczyna się bólem brzucha, gorączką i czasem wymiotami. Żeby potwierdzić zakażenie, trzeba zbadać kał.Leczenie: Niekiedy musi się odbywać w szpitalu. Dziecko jest nawadniane i w razie potrzeby dostaje antybiotyk.
Dziecko może zarazić się salmonellą, jedząc skażone jajka, surowe mięso drobiowe, mleko, majonez, źle przechowywane lody lub biorąc do buzi piasek z piaskownicy, do której mają wstęp koty. Choroba zaczyna się bólem brzucha, gorączką i czasem wymiotami. Żeby potwierdzić zakażenie, trzeba zbadać kał.
Leczenie: Niekiedy musi się odbywać w szpitalu. Dziecko jest nawadniane i w razie potrzeby dostaje antybiotyk.
Glista ludzka
Dziecko zaraża się tym pasożytem, biorąc do buzi ubrudzone ziemią ręce lub brudne jedzenie. Z połkniętych jaj glisty w jelitach wykluwają się larwy, które z krwią wędrują do płuc, drażnią tchawicę, powodują odkrztuszanie i ponowne połknięcie glisty, która ostatecznie osiada w jelitach. Dziecku dokucza kaszel, czasami wysypka, bóle brzucha, biegunka na przemian z za- parciami, podwyższona temperatura i zgrzytanie ząbkami.
Leczenie: Lekarz przepisze dziecku lek przeciwpasożytniczy, który powinnaś podawać zgodnie z zaleceniem. Czasem po dwóch tygodniach kurację należy powtórzyć. Leczeniu powinni się poddać wszyscy członkowie rodziny.

Czerwonka bakteryjna
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa)
Jest to ostra choroba zakaźna, którą można zarazić się, jedząc skażone wirusem pokarmy (na przykład nieumyte owoce), pijąc skażoną wodę lub korzystając z tej samej toalety co osoba chora. Objawy żółtaczki pokarmowej początkowo przypominają grypę - dziecko jest zmęczone, bolą je mięśnie i brzuch, ma gorączkę. Po kilku dniach skóra i białka oczu nabierają żółtego odcienia, a mocz ciemnieje.
Leczenie: Pobyt w szpitalu rzadko bywa konieczny. Leczenie polega na stosowaniu lekkostrawnej diety i zwalczaniu objawów choroby przez podawanie środków przeciwbólowych i zbijających gorączkę. Wirusowemu zapaleniu wątroby można zapobiec, szczepiąc dziecko. Można to zrobić, kiedy maluch skończy rok. Szczepionka jest płatna, kosztuje około 100 zł.
ZAPOBIEGAĆ, ZAMIAST LECZYĆ
Wystarczy przestrzegać zasad higieny, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

 

 

 

 

ADRES PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO:

Punkt Przedszkolny

przy PSP w Mierzynie

ul. Welecka 30

72-006 Mierzyn

tel. 571-425-646

 

ADRES SZKOŁY:

 

Publiczna Szkoła Podstawowa            

im. Przyjaciół Dzieci

ul. Kolorowa 27

72-006 Mierzyn

tel. 91-483-13-40

      91-444-06-70

      91-444-06-69

      605-921-536

ADMINISTRATOR STRONY:

ebatka@gazeta.pl

monitoring pozycji